Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Jeśli prowadzicie stację demontażu pojazdów i wytwarzacie odpady, to koniecznie zerknijcie do artykułu. Czy wytwarzający odpady musi posiadać zezwolenie na ich transport do punktu, który je zagospodaruje ? a co z podmiotami, które prócz wytwarzania jeszcze zbierają czyli np. skupują pojedyncze części samochodowe ? Zapraszamy !

Wytwarzanie odpadów a zezwolenie na ich transport – czy jest wymagane ?

Jeśli prowadzicie stację demontażu pojazdów to informacje zawarte w niniejszym artykule mogą okazać się dla Was niezwykle przydatne.

Bardzo często spotykamy się z przekonaniem właścicieli stacji z którymi zaczynamy współpracę, że aby przewieźć odpady, które wytworzyli podczas rozbiórki pojazdów, muszą posiadać na taki transport odpowiednie zezwolenie. Często korzystają w tym celu z usług firm transportowych  i niepotrzebnie płacą za przewóz tak wytworzonych odpadów (numer  160801 i 160803) do podmiotu, który zagospodaruje odpad w odpowiedni sposób.

Nic bardziej mylnego. Powołując się na na Art. 51 ust. 2 pkt. 4 Ustawy o odpadach, nie podlegają wpisowi do rejestru transportujący wytworzone przez siebie odpady.

Jeśli zatem prowadzicie stację demontażu pojazdów i w wyniku procesu demontażu pojazdu odzyskaliście odpady, to przewożąc je do firmy, która je zagospodaruje nie musicie posiadać wpisu w dziale VII rejestru BDO stanowiącym zezwolenie na transport.

Pamiętajcie, że jeśli jednak zbieracie odpady – tzn. skupujecie poszczególne części samochodowe stanowiące w świetle prawa odpad, wówczas jesteście zobowiązani do posiadania wpisu do działu VII rejestru BDO.

Warto go zatem posiadać, aby w pełni rozwijać swoją stację demontażu i przyjmować prócz całych pojazdów także pojedyncze, wymontowane przez właścicieli aut części. Uzyskanie takiego wpisu nie trwa długo (najczęściej około tygodnia czasu) i jest zupełnie bezpłatne. Jedyne co musicie zrobić to wypełnienie odpowiedniego wniosku lub zaktualizowanie posiadanego już wpisu BDO.

Pamiętajcie też aby podpisywać umowę wyłącznie z profesjonalnymi odbiorcami odpadów, którzy zagwarantują Wam uczciwe i atrakcyjne warunki rozliczenia.

Zapraszamy  w ramach programu “Zdrowe Relacje Biznesowe” wszystkie stacje demontażu pojazdów i kasacje do współpracy w zakresie profesjonalnego odbioru katalizatorów – oferujemy Wam także własny transport.

Nasz wpis do BDO znajdziecie tutaj.