Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Oznaczenia w cenniku katalizatorów DS AUTO

Dzisiejszy artykuł kierujemy w szczególności do wszystkich, którzy nie mają na co dzień styczności z motoryzacją i samymi katalizatorami. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym cenniku stosujemy skróty, które na początku współpracy mogą wydawać się kłopotliwe i niejasne dla osób niewtajemniczonych. To oczywiste, że nie musicie ich znać! 😉

Jak sami za chwilę zobaczycie, nie ma w nich nic skomplikowanego i jesteśmy pewni, że po tym artykule, wycena zużytej części przebiegnie zupełnie bezproblemowo!

Załóżmy, że chcecie sprzedać swój wysłużony i “niedomagający” już katalizator i wchodzicie po raz pierwszy na naszą stronę.

Pierwsza rzecz, którą musicie wiedzieć, to fakt, że modele wyceniamy po numerach, które znajdziecie na obudowie katalizatora – ich umiejscowienie zależy od producenta. Koniecznie zapiszcie ten numer i wprowadźcie go w polu “Wyszukaj numer katalizatora” w naszej zakładce Cennik.

Do numerów, które znaleźliście na pokrywie i wprowadziliście w pole wyszukiwania, często przypisane są na końcu pewne powtarzające się skróty.

Każdy z nich niesie konkretną informację na temat modelu lub sposobu, w jaki został on wyceniony w DS AUTO.

Skróty stosowane w cenniku katalizatorów

Często dwa (niemal identyczne) numery katalizatorów różnią się od siebie tylko końcówką – XRF lub ICP.

Np. K352/401240/XRF i K352/401240/ICP -różnica w oznaczeniach wynika z zastosowania różnych technik analitycznych do oznaczenia zawartości platyny, palladu i rodu, czyli kluczowych dla nas pierwiastków szlachetnych. Od stopnia napylenia pierwiastkami szlachetnymi wkładu, zależy jego wartość.

*XRF – oznacza, że cena modelu została określona na podstawie wyniku analizy z wykorzystaniem spektrometru fluorescencji rentgenowskiej. Ręczny XRF jest urządzeniem popularnie wykorzystywanym w branży recyklingowej. Pozwala na szybką analizę pierwiastków w dowolnym miejscu, nawet w terenie.

*ICP – oznacza, że cena modelu została określona w oparciu o analizy z wykorzystaniem stacjonarnego spektrometru mas ze wzbudzeniem w plazmie sprzężonej indukcyjnie. Zastosowanie tej metody pozwala na jednoczesne oznaczenie wielu pierwiastków oraz określenie nawet ich śladowych ilości.

Możliwość wykrycia minimalnych ilości pierwiastków szlachetnych przy zastosowaniu techniki ICP ma bezpośredni wpływ na cenę katalizatora. Można zauważyć, że większość modeli z rozszerzeniem ICP ma wyższą cenę. Uzyskacie ją u Partnerów DS AUTO.

*Unilab – zamiennie ze skrótem “ICP”, oznacza, że cena modelu została określona w oparciu o analizę chemiczną z wykorzystaniem spektrometru ICP-MS, wykonaną w laboratorium Unilab.

Ponadto w naszym cenniku znajdziecie także takie oznaczenia jak:

*R – rocznik modelu, np. R96 – oznacza, że model wyprodukowany został w 1996 roku.
*STANDARD, MIX – Średnia uzyskana z badania wielu podnumerów danego modelu.
*Ceramika – oznacza, że model ma wkład ceramiczny.
*Metal – oznacza, że model ma wkład metalowy.
*DPF – oznacza, że model zawiera filtr cząstek stałych, oczyszczający spaliny dzięki obecności metali szlachetnych.

WAŻNE: Ceny, które znajdziecie na naszej stronie i w CATALogu, dotyczą kompletnego modelu katalizatora, tj. wkładu + obudowy, bez śladów cięcia. Z czego to wynika?

Samodzielnie i nieumiejętnie wycięty wkład może być uszkodzony i niepełny, co finalnie może doprowadzić do zmniejszenia jego rzeczywistej wartości. W przypadku gdy katalizator jest zniszczony, lub posiadacie wyłącznie wkład, możecie śmiało liczyć na pomoc i wycenę naszych Partnerów – zawsze służą swoją pomocą!

Legenda w Cenniku

Nie musicie uczyć się na pamięć powyższych oznaczeń – w tym tygodniu dodaliśmy do Cennika legendę, którą znajdziecie wybierając przycisk “Zobacz legendę oznaczeń w modelach katalizatorów”. Po kliknięciu w napis, Waszym oczom ukażą się definicje poszczególnych skrótów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli znaleźliście już interesujący Was model i wiecie skąd wzięła się jego cena, koniecznie umówcie się jak najszybciej z najbliższym punktem partnerskim DS AUTO. Czemu czas ma tu znaczenie?

Ceny zmieniają się cały czas, w zależności od aktualnych kursów platyny, palladu i rodu.  Nasz cennik aktualizowany jest automatycznie na podstawie zmian na giełdzie londyńskiej.

Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga -znajdziecie tu wiele przydatnych wskazówek dla sprzedających katalizatory 😉