Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Nowe przepisy dotyczące zasad kontroli ruchu drogowego

Już niebawem w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zasad kontroli ruchu drogowego.
 
Jedną ze znaczących zmian będzie możliwość spotkania policjantów w miejscach objętych zakazem postoju i powierzchniach wyłączonych z ruchu. Patrolu możemy się spodziewać na poboczu wzdłuż linii ciągłej, na chodniku czy zatokach przystanków. Przyzwolenie na tak przeprowadzane kontrole otrzymają także inne służby- Inspekcja Transportu Drogowego, Służby Celno-Skarbowe, Inspekcja Ochrony Środowiska czy Straż Granicznej. Będą oni wyposażeni w specjalne kamizelki gwarantujące łatwe rozpoznanie.
 
Większość nowych przepisów z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego wejdzie w życie 7 listopada. Od stycznia natomiast, obowiązkowym elementem każdej kontroli będzie sprawdzenie licznika. Weryfikacja licznika może zostać pominięta wyłącznie w przypadkach prowadzonych akcji trzeźwości, tranzytu lub gdy w jakikolwiek sposób zagrożone jest bezpieczeństwo funkcjonariuszy. Dane z takiej kontroli wprowadzane będą do systemu CEPiK.
 
Ministerstwo stwierdza, że większość przepisów z nowego rozporządzenia to tak na prawdę powielenie starych zapisów, które zostały zmodyfikowane w oparciu o doświadczenia służ z przeprowadzanych dotychczas kontroli i wynikających z nich postulatów.
 
Ważną informacją jest również ta, że w sytuacji poddawania kontroli trzeźwości nie będzie już konieczne przedstawienie się policjanta, by maksymalnie skrócić czas takiej kontroli. Mimo to, przysługuje nam jako kierowcom prawo do okazania przez policjanta służbowej legitymacji.
 
Pochylono się także nad kwestią prowadzenia kontroli w radiowozie. Policjanci będą decydować się na nią wówczas, gdy pojawia się podejrzenie naruszeń o charakterze administracyjnym, wykroczeń czy popełnienia przestępstwa. Na wejście do radiowozu możemy również liczyć przy niesprzyjających warunkach pogodowych, a także gdy nasze życie lub zdrowie może być w jakiś sposób zagrożone (droga ekspresowa czy autostrada).