Na naszej stronie internetowej możecie spotkać się z informacją, że prócz katalizatorów z wkładem metalowym i ceramicznym, skupujemy także sam monolit ceramiczny. Dziś chcemy przybliżyć Wam nieco czym on jest, jaką spełnia funkcję w katalizatorze samochodowym, z czego się składa i dlaczego jest dla nas tak cenny.

Monolit ceramiczny – co to takiego ?

Na naszej stronie internetowej możecie spotkać się z informacją, że prócz katalizatorów z wkładem metalowym i ceramicznym, skupujemy także sam monolit ceramiczny. Dziś chcemy przybliżyć Wam nieco czym jest monolit, jaką spełnia funkcję w katalizatorze samochodowym, z czego się składa i dlaczego jest dla nas tak cenny.

Czym jest monolit ceramiczny ?

 

Zacznijmy zatem od tego, że katalizatory w swojej budowie dzielą się na te z wkładem metalowym oraz z wkładem ceramicznym, z których uzyskujemy wspomniany monolit. Te drugie należą do popularniejszych na rynku.

Monolit ceramiczny jest najprościej mówiąc blokiem materiału, który mieści się w obudowie naszego katalizatora. Stanowi serce tego urządzenia. Jest niezwykle cenny, ze względu na to, że zawiera w swojej strukturze przypominającej plaster miodu, cenne metale szlachetne takie jak platyna, pallad czy rod. Na rynku spotkać możemy monolity składające się z jednego dominującego metalu szlachetnego lub wersje mieszane. Wydawałoby się, że wycena monolitu o nieznanym pochodzeniu, bez obudowy z numerami nie jest możliwa. Profesjonalny skup taki jak nasz, jest jednak w stanie dokonać precyzyjnej analizy składu monolitu a co za tym idzie rzetelnej wyceny, dzięki zastosowaniu odpowiedniej do tego technologii.

W jaki sposób dokonujemy wyceny monolitu ceramicznego ?

Monolit ceramiczny skupujemy zarówno w całości, w proszku, jak i w kawałkach. Odebraną partię znakujemy, ważymy  i kierujemy do odpowiedniej maszyny. Monolit ceramiczny w kawałkach w pierwszej kolejności trafia do młyna kulowego w celu dokładnego zmielenia do postaci jednolitego proszku o granulacji poniżej 0,1 mm. W takiej formie jest on przygotowany do dalszych badań.

Po zmieleniu pobieramy trzy próby reprezentacyjne.

Monolit ceramiczny, który otrzymaliśmy  w postaci proszku od razu kierujemy  do mieszalnika w celu zhomogenizowania. Takie działanie pozwala pobrać próbę reprezentacyjną do dalszego badania.

W obu przypadkach próbki trafiają do naszego laboratorium, gdzie poddawane są badaniu na najwyższej jakości spektrometrach. Ich zadaniem jest precyzyjne określenie zawartości poszczególnych metali szlachetnych w próbie.

W codziennej pracy wykorzystujemy dwa cenione spektrometry – XRF marki Olympus, a także najnowocześniejszy na rynku ICP MS.

Uzyskane przy ich pomocy wyniki przenosimy do programu obliczeniowego, który uwzględnia aktualne kursy metali szlachetnych i kursy walut na światowej giełdzie. Dzięki całemu opisanemu tu procesowi, Kontrahent otrzymuje precyzyjną informację o wartości towaru.

Po przeprowadzeniu badania i dokonaniu wyceny, zawsze wydajemy próbkę dostarczonego materiału w oznakowanym kubku pomiarowym.

 

O czym pamiętać przy sprzedaży monolitu ?

Wybierając skup, w którym chcemy sprzedać monolit, pamiętajmy, by podejmować decyzję ostrożnie. Sprawdźmy najpierw

  • jakie zaplecze posiada skup, czy wyposażony jest w odpowiedni sprzęt do zmielenia i zhomogenizowania próby ?
  • Czy posiada swoje własne laboratorium do przeprowadzenia analizy składu?
  • Czy posiada odpowiednio wykwalifikowany personel złożony z laborantów ?
  • Za pomocą jakich spektrometrów przeprowadza badania ? Czy są to spektrometry najnowszej klasy, które dokonają dokładnej analizy i podadzą rzeczywisty wynik ?
  • Czy zasady kierujące procesem analizy i wyceny są jasno i przejrzyście określone ?
  • Jakimi opiniami cieszy się firma mająca przeprowadzić analizę materiału ?

Na te pytania warto odpowiedzieć sobie przed podjęciem stałej współpracy. Dobry wybór odbiorcy w przypadku sprzedaży monolitu jest gwarancją sukcesu, rozwoju Waszej firmy i wysokich zysków.

Jeśli posiadacie monolit ceramiczny lub inny materiał, mogący w swojej strukturze zawierać metale szlachetne, koniecznie zgłoście się do nas, a my ekspresowo i bezpłatnie poddamy go analizie i wycenie.

Zapraszamy do współpracy.

  604 – 611 – 917