Akumulator to jedna z niezbędnych części w każdym pojeździe. Kiedy akumulator się rozładuje, nie odpalimy samochodu. Nastąpi to na przykład wtedy, gdy urządzenie długo nie będzie wykorzystywane albo postoi na mrozie. Jeśli konieczne stanie się wymienienie akumulatora, warto wiedzieć, że używaną część możecie sprzedać i tym samym odzyskać pieniądze przeznaczone na zakup nowej.
Czym jest akumulator?
Akumulator elektryczny to urządzenie, które gromadzi, a następnie uwalnia energię elektryczną. Może być używany wielokrotnie, chociaż czas jego pracy jest w pewien sposób ograniczony – zużywa się tak, jak każdy element. Średnia trwałość akumulatora w pojeździe to 4 do 5 lat.
Akumulatory pracują w dwóch cyklach – ładują się, odbierając energię elektryczną albo są źródłem tej energii. Praca urządzenia sprawia, że stopniowo ulega rozładowaniu. Klasyczny akumulator samochodowy ma pojemność około 50 Ah, czyli może dostarczać prąd o natężeniu 1 A przez mniej więcej 50 godzin.
W samochodzie akumulator nie tylko służy do uruchomienia silnika, lecz także sprawia, że poprawnie funkcjonują wszystkie odbiorniki prądu – szczególnie w trakcie postoju. Początkowe problemy z akumulatorem można rozpoznać wtedy, kiedy auto ciężko kręci rozrusznikiem. Pamiętajcie, że niesprawne urządzenie często równa się na przykład konieczności jazdy komunikacją miejską w mroźny poranek ze względu na brak możliwości uruchomienia samochodu. Ze względu na to, kiedy tylko zauważycie, że coś jest nie tak, wymieńcie akumulator.
Rodzaje akumulatorów
Na rynku dostępne są różnego rodzaju akumulatory. Ze względu na skład elektrolitu oraz budowę elektrod wyróżnia się wersje: kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe, litowo-polimerowe, niklowo-kadmowe, niklowo-metalowo-wodorkowe oraz niklowo-cynkowe. Akumulatory kwasowo-ołowiowe przeważnie montuje się w samochodach. W porównaniu do innych rozwiązań są one dość tanie, łatwo się ładują, ale dużo ważą.
Od jakiegoś czasu coraz popularniejsze stają się również akumulatory żelowe zaliczane do tak zwanych bezobsługowych – nie wymagają dolewania wody destylowanej, mają dużo dłuższą żywotność i są odporniejsze na wstrząsy.
Punkty skupu akumulatorów
Od 12 czerwca 2009 roku zgodnie z ustawą o bateriach i akumulatorach zużyte urządzenia należy poddawać recyklingowi.
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, w DS Auto uruchomiliśmy możliwość sprzedaży używanych akumulatorów samochodowych. Nasze skupy znajdziecie w całej Polsce, w każdym województwie. Informacje o lokalizacji wszystkich punktów dostępne są tutaj: https://katalizatorychrzanow.pl/skup-akumulatorow/.
Pamiętajcie, że proponowane przez nas ceny akumulatorów zależą od konkretnego modelu, który posiadacie – wahają się od kilkudziesięciu do niecałych 200 zł. Wyceny możecie dokonać online, telefonicznie albo w wybranym skupie. Chętnie odkupujemy także hurtowe ilości urządzeń – odbierzemy je od Was, jeśli tak będzie Wam wygodniej.