Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak
złoto

Nietypowe zastosowanie złota – przyprawa w piekarni

Chleb przyprawiany złotem i srebrem, czyli nietypowe zastosowanie metali szlachetnych.

Złoto wykorzystywane jest w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Dzięki posiadanym właściwościom możemy zastosować je w m.in. przemyśle elektronicznym, medycynie czy lotnictwie.

Nie ma chyba metalu, który bardziej rozpalałby ludzkie namiętności – szlachetny i niepospolity. Przez tysiąclecia zarezerwowany dla elity społeczeństwa.

Ludzie pożądali złota już od starożytności Świadczy o tym chociażby rozwój alchemii. Wspólnym celem alchemików było odkrycie metody transmutacji ołowiu w złoto (kamień filozoficzny) – lekarstwa na wszystkie choroby (panaceum) oraz eliksiru nieśmiertelności.

Jak się okazuje – ludzie wciąż znajdują coraz to nowsze zastosowania królewskiego kruszcu.

Właściciel piekarni w małej miejscowości Algatocin (koło Malagi) – Juan Manuel Moreno wpadł na pomysł, aby do produkowanego chleba dodawać jadalne złoto i srebro.

To najdroższy chleb na świecie – 400 gram kosztuje 1480 euro. Metale szlachetne dodawane są w postaci pyłu, płatków i listków dodawanych do masy i posypywanych po bochenku.

Według piekarza metale szlachetne mają działanie prozdrowotne dla organizmu – pomagają wyeliminować toksyny i spowalniają starzenie się skóry. Już w 2 500 r. p.n.e.  w Chinach metal uważano za eliksir przedłużający życie.

Piekarnia wysyła swój specjał głównie do krajów arabskich, Chin i Rosji.

Bogaci szejkowie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich regularnie wysyłają samoloty, które transportują uszlachetnione pieczywo do Dubaju. Arabski książę rezydujący w Marbelli na swoje wesele zamówił aż 18 bochenków!

Chleb ze złotem kosztuje aż 6600 zł. Zatem Polak pobierający emeryturę minimalną w kwocie 1250 zł musiałby odkładać całe swoje świadczenie przez pół roku aby móc pozwolić sobie na ten nietypowy specjał.