Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

TAJEMNICE KATALIZATORÓW Z HONDY cz.2

Ostatnim razem pisaliśmy o dwóch – z pozoru identycznych – katalizatorach pochodzących z Hondy.

Dlaczego właśnie o tych modelach? ponieważ wyglądają niemalże identycznie i niektórzy mogą mieć problem z ich odróżnieniem. Cechowały się tą samą długością od kryzy do kryzy, miały ten sam kształt obudowy i paski ułożone poprzecznie.

Były to katalizatory numer 3+4/paski+sonda, oraz 4+5paski/sonda/civicDwie główne cechy, które je odróżniał od siebie to oczywiście cena wynikająca z zawartości metali szlachetnych i ilość pasków.

Tym razem chcemy pokazać dwa katalizatory montowane z Hondzie Civic, które również sprawiają wrażenie identycznych. Mowa tu o modelach 4+5/PASKI/CIVIC/CIENKA KRATKA oraz 4+5/HONDA/CIVIC

Katalizatory 4+5/PASKI/CIVIC/CIENKA KRATA oraz 4+5/HONDA/CIVIC

Dlaczego warto umieć je odróżnić od siebie?

Ze względu na ogromną różnicę w cenie. Model 4+5/PASKI/CIVIC/CIENKA KRATKA jest wart 4-krotnie więcej niż 4+5/HONDA/CIVICW dniu 6 września, cena detaliczna modeli wynosi kolejno – 838 PLN, oraz 201 PLN. Pamiętajcie jednak, że cena jest ruchoma i zależna od kursów metali szlachetnych, dlatego polecamy sprawdzanie cen na bieżąco w naszym cenniku.

Z zewnątrz wyglądają niemalże identycznie. Taka sama ilość pasków ułożonych według schematu 4+5. 4 paski na jednej połowie pokrywy i 5 na drugiej. Taka sama długość od kryzy do kryzy, ten sam kolor obudowy (różnice mogą wynikać ze stanu zużycia katalizatora).

Okazuje się, że różnica w wadze obu modeli też nie jest na tyle istotna, by pomóc w identyfikacji.

 

Katalizator 4+5/PASKI/CIVIC/CIENKA KRATKA
Katalizator  4+5/HONDA/CIVIC

Różnica pomiędzy modelami wynosi zaledwie zaledwie 264 g. Jeśli chodzi o wagę samego wkładu ceramicznego, tu różnica też nie jest praktycznie zauważalna. Otóż, droższy katalizator posiada wkład o wadze 0,783 kg, natomiast tańszy waży nieco więcej – 0,915 kg.

Jak więc dokonać rozróżnienia?

Po pierwsze -droższy posiada wyraźnie widoczną sondę przy jednym z wylotów. Po drugie – po odcięciu kryzy, uwidoczni nam się charakterystyczna kratka, która  w obu numerach znacząco się od siebie różni. Spójrzcie na poniższą ilustrację.

W odróżnieniu obu modeli, pomocna jest kratka wewnątrz modelu

Po lewej stronie widnieje tańszy model 4+5/HONDA/CIVIC. Po prawej z kolei katalizator 4+5/PASKI/CIVIC/CIENKA KRATKARożnica pomiędzy nimi jest łatwo zauważalna. Droższy posiada kratkę o cienkich krawędziach i mniejszych otworach pomiędzy nimi.

Nie to jednak powoduje różnicę w cenie, a zawartość pierwiastków szlachetnych we wkładzie. W tańszym znaleźć można platynę i rod. W droższym wszystkie trzy metale, za które płacimy- platyną, rod oraz drożejący na chwilę obecną pallad.

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, gdzie znaleźć można charakterystykę coraz większej liczby modeli, zakładki “kursy” z aktualnymi notowaniami oraz cennika.