Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Rod wciąż drożeje – co z tego wynika?

Czy wiecie, że prawie 98% pozyskiwanego rodu wykorzystuje się w motoryzacji, a dokładnie w produkcji katalizatorów samochodowych?

Wydobywany jest jako produkt uboczny rudy platyny i niklu. Co ciekawe, rod stanowi składnik, wyłącznie w produkcji katalizatorów do pojazdów z silnikiem benzynowym. W przypadku silników wysokoprężnych, stosuje się głównie platynę. Z tego powodu, metal ten mocno stracił na wartości, gdy wybuchła słynna afera dieselgate, a ilość produkowanych diesli mocno ograniczono na rzecz aut z napędem benzynowym oraz elektrycznym.

Obecnie, większość ekspertów rynku metali szlachetnych zachwyca się palladem i tym jak jego wartość rośnie w błyskawicznym tempie. W porównaniu z rodem, o którym większość zapomina, wypada on jednak słabo.

O rodzie wspomina się rzadko w prezentacjach kursów giełdowych. Być może dlatego, że jest to jeden z rzadszych metali szlachetnych. Mimo to, jest obecnie 5 razy droższy niż złoto.

Zwiększenie produkcji tzw. benzyniaków i zaostrzenie przepisów dotyczących emisji spalin z pewnością przysłużyło się do wzrostu cen rodu w ostatnich latach. 2019 rok przyniósł spektakularną zmianę wartości tegoż metalu.  Zobaczmy dynamikę wzrostu na poniższym wykresie.

Wykres notowań rodu z ostatnich 5-ciu lat, źródło: kitco.com

W ciągu 5-ciu ostatnich lat, wartość rodu wzrosła aż do 7 400 USD/uncję, podczas gdy jeszcze początkiem 2015 roku, średnia cena za uncję wynosiła nieco ponad 1 000 USD. Największy wzrost wartości dokonał się od sierpnia 2019 roku. Od tamtego czasu cena wzrosła o 3 400 USD/uncję, a ostatni znaczący skok w notowaniach miał miejsce w dniach 6-8 stycznia 2020, kiedy cena, tylko w ciągu dwóch dni wzrosła o 1 400 USD/uncję. Na wykresie widzimy również, że rod podatny jest na duże wahania cenowe z powodu wykorzystania na wąską skalę.

Co oznaczają tak wysokie ceny rodu?

Zależność jest prosta -im wyższa cena rodu, tym większa wartość wszystkich przedmiotów, w których zastosowano ten pierwiastek szlachetny.

Taki obrót sprawy powoduje, że katalizatory z pojazdów benzynowych, w tym katalizatory o wkładzie metalowym i modele kolektorowe które były dotychczas przez wielu niedoceniane, posiadają obecnie zaskakująco wysokie ceny.

Promocja na katalizatory metalowe

Aby zwiększyć świadomość sprzedających dotyczącą wartości katalizatorów metalowych (w których stosuje się rod), postanowiliśmy promować wybrane modele w grudniu.

W ofercie promocyjnej znalazły się 23 katalizatory z wkładem metalowym. Promocja ta cieszyła się tak wielką popularnością i tak wiele osób z niej skorzystało, że postanowiliśmy przedłużyć ją o kolejny miesiąc. W ten sposób, także w styczniu możecie sprzedać po jeszcze wyższej cenie wymienione na stronie  “Styczeń 2020” katalizatory, które na co dzień i tak mają wysoką wartość.

Średnia cena detaliczna egzemplarzy promocyjnych, w dniu 16.01.2020 r. to aż 814 zł ! Są więc nie tylko popularne, ale w dodatku drogie.

Popularność rodu może dalej rosnąć. Nie jest to jednak pewne, ponieważ to właśnie popyt na ten metal i jego wysoka cena skłoniła koncerny motoryzacyjne, by zamiast rodu zacząć wykorzystywać częściej pallad w produkcji katalizatorów.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się raz jeszcze z promocją na katalizatory z rodem, oraz aktualne ceny w skupie DS AUTO.