Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie metali szlachetnych?

Ostatnio kursy metali szlachetnych nas nie rozpieszczają…

Platyna w ciągu ostatniego miesiąca straciła na uncji  180 USD, pallad 435 USD, a rod z kolei potaniał o 900 USD/uncję w trakcie dwóch ostatnich dni.

Wykres notowań platyny w ostatnim miesiącu, źródło: bankier.pl
Wykres notowań palladu w ostatnim miesiącu, źródło: bankier.pl

Jak wiecie, wszystkie spadki w notowaniach platyny, palladu i rodu mają wpływ na obniżenie cen zużytych katalizatorów, które dzięki tym metalom osiągają nieraz zawrotne wartości.

Gdy tylko pojawiają się w branży takie sytuacje jak ta, wielu sprzedających postanawia zaczekać ze spieniężeniem odpadów, aż kursy wrócą do normy.

Czy to dobre rozwiązanie? Nie, jeśli kursy będą dalej iść dół, a tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Istnieje jednak lepsze rozwiązanie. Dzięki pozycji lidera w branży recyklingu, możemy zaoferować naszym Partnerom gwarancję cenową.

Co to oznacza w praktyce? Otóż, nasi stali Dostawcy mogą “zafixować” ceny platyny, palladu i rodu z dnia, w którym zdecydowali się na sprzedaż materiału. Będą one wówczas “zamrożone” na umówiony z góry okres czasu. Kontrahenci dość często korzystają z takiej możliwości, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dzięki temu udogodnieniu, nie muszą martwić się o okresowe wahania giełdowe, które ze względu na rozmaite czynniki są nieuniknione.

Takie rozwiązanie sprawia, że nasi Partnerzy:

  • nie tracą ciężko zarobionych pieniędzy, bo wartość zakupionego materiału nie maleje, gdy sytuacja na giełdzie staje się niekorzystna;
  • zachowują płynność finansową i poczucie stabilizacji;
  • śpią spokojnie, wiedząc, że mogą oferować swoim własnym Klientom ceny na stałym poziomie;
  • dalej się rozwijają bez obawy o to, że zabraknie im gotówki na zakup nowego materiału;

Wiemy, że wykresy mogą nie obrazować wystarczająco dynamicznych zmian w cenach. Dlatego chcielibyśmy pokazać Wam owe zmiany na konkretnym przykładzie.

Pamiętacie Klienta z Europy, którego wyliczenie ostatnio prezentowaliśmy na blogu? Raport, który widzicie poniżej, to kalkulacja z dnia 10.03.2020 r.

Zaledwie trzy dni temu, katalizatory, które do nas przywiózł wyliczone zostały na kwotę 47 073,09 EUR wedle ówczesnych kursów. Tą kwotę przelaliśmy na konto firmowe Dostawcy.

Jak wyglądałoby jednak wyliczenie identycznej dostawy w dniu dzisiejszym –  przy aktualnych kursach metali szlachetnych? Przyjrzyjmy się raportowi.

Jak wynika z powyższej kalkulacji, gdyby owy Kontrahent zdecydował się na przyjazd do naszej siedziby w dniu dzisiejszym i nie dokonał “fixacji” cen, to otrzymałby  za te same 359 sztuk, kwotę 38 744,16 EUR.

Oznacza to, że w trakcie zaledwie trzech dni, straciłby na zebranym materiale aż 8 328,93 EUR, czyli w przeliczeniu na naszą walutę aż 36 314,13 zł, przy kursie wynoszącym 4,36. Uważamy, że to na prawdę bardzo duża różnica.

Czy warto zatem ryzykować spadek wartości materiału? Odpowiedź pozostawiamy Państwu. Pragniemy jednak dodać, że wycenę rzadko kiedy otrzymuje się w dniu sprzedaży. Zwykle transakcja ma miejsce później – czasem kilka dni później. W tym czasie sytuacja na giełdzie może diametralnie się zmienić – na korzyść, lub nie. Warto wziąć to pod uwagę przed sprzedażą.

Powróćmy zatem do pytania zawartego w tytule artykułu – Jak zabezpieczyć się przed spadkami kursów metali szlachetnych? 

Jeśli skupujecie hurtowe ilości katalizatorów, koniecznie skontaktujcie się z nami, by uzyskać informacje na temat podjęcia stałej współpracy, dzięki czemu zyskacie naszą gwarancję cenową.

tel. +48 730016017
e-mail: infodsauto@wp.pl

Jeśli natomiast jesteście detalistami, pamiętajcie, że nasi Partnerzy dzięki zachowanej stabilności finansowej, mogą zaproponować Wam najlepszą możliwą cenę.

Listę Partnerów znajdziecie w zakładce “Punkty skupu“.