Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Niestety awarie pojawiają się w najmniej oczekiwanych dla nas momentach. Tak samo jest z awarią układu wydechowego, a dokładniej z jego urwaniem. Niestety nie zawsze jesteśmy wstanie poradzić sobie samodzielnie z jego naprawa.

Urwany układ wydechowy. Co zrobić?

Niestety awarie pojawiają się w najmniej oczekiwanych dla nas momentach. Tak samo jest z awarią układu wydechowego, a dokładniej z jego urwaniem. Niestety nie zawsze jesteśmy wstanie poradzić sobie samodzielnie z jego naprawa.

Urwany układ wydechowy kojarzony jest przede wszystkim z olbrzymim hałasem, który powstaje z racji krótszej drogi wydostawania się spalin do atmosfery. W skrajnych przypadkach urwanie dostarcza także efektu wizualnego w postaci wydostających się iskier spod pojazdu. Dlaczego? Ponieważ urwany fragment wydechu wraz poruszaniem się pojazdu trze o powierzchnie, gdzie dochodzi do tarcia czego efektem ubocznym jest powstanie iskier, które mogą być niebezpieczne.

Kiedy dochodzi do urwania się układu wydechowego?

Do urwania się układu wydechowego najczęściej dochodzi podczas zjeżdżania bądź podjeżdżania pod wysoki krawężnik oraz szybkiej jazdy po nierównościach. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia sytuacji, gdy jakiś element wystający z powierzchni drogi zostanie zahaczony o nasz układ wydechowy, a efektem tego uderzenia będzie wyrwanie.

Urwany wydech. Od czego zacząć?

W przypadku urwania wydechu podczas jazdy pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest natychmiastowe zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu. Pamiętajmy, aby unikać zatrzymywania się na jezdni, ponieważ takie zachowanie stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, co więcej policja może ukarać nas mandatem. Starajmy się również podczas szukania idealnego miejsca do zatrzymania się unikać pojazdu pod wysokie krawężniki. Gdy nasz pojazd zostanie zatrzymany w bezpiecznym miejscu możemy przystąpić do odpowiedniej diagnozy.

Najczęstszą przyczyna nagłego wystąpienia problemu z układem wydechowym jest wyskoczenie gumowego elementu odpowiedzialnego za montaż rury wydechowej do mocowań. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak ponownie dokonać montażu przy użyciu tego samego gumowego elementu. Niestety należy zdawać sobie sprawę, że konieczna będzie jego wymiana, ponieważ najprawdopodobniej w niedługim okresie czasu problem znów się pojawi. Koszt gumowego elementu jest bardzo mały, a jego wymiana bardzo łatwa. Kolejna przyczyna urwania się układu wydechowego jest uszkodzenie metalowego mocowania. Niestety w takim przypadku nie jesteśmy wstanie nic zrobić. Oczywiście wiele osób w takim przypadku próbuje chwilowo „podwiązać” wydech jednak odradzam tego typu rozwiązanie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na nie wykorzystajmy do tego najlepiej drut wiązałkowy. Niedopuszczalne jest stosowanie chociażby sznurka, ponieważ temperatura układu wydechowego zwyczajnie przyczyni się do jego spalenia.

W większości przypadków powodem urwania się wydechu jest jego zły stan techniczny, a konkretniej obecność rdzy, która znacząca go wyniszcza.

W przypadku, gdy pod samochodem nie „wisi” układ wydechowy przyczyny należy szukać gdzie indziej. Często dochodzi do rozszczelnienia się kolektora wydechowego. W takim przypadku możemy spróbować dalszej jazdy, której celem powinien być warsztat samochodowy. Jazda z uszkodzonym układem wydechowym skutkować będzie zarówno głośna praca jak i większym zużyciem paliwa.

Pamiętajmy, jeżeli większa część naszego układu wydechowego znajduje się na drodze nie pozostaje Nam nic innego jak skorzystanie z pomocy drogowej, która w bezpieczny sposób przetransportuje nasze auto do mechanika.