Wskaż posiadaną ilość:
Skup hurtowy: Dariusz Seremak

Dlaczego katalizatory tanieją?

Jeszcze w połowie lutego mieliśmy przyjemność informować Was o niezwykle korzystnej sytuacji na rynku metali szlachetnych. Zapewne wielu czytelników naszego bloga pamięta takie artykuły jak “Pallad robi furorę…” czy “Rod wciąż drożeje – co z tego wynika“.

Przez cały poprzedni rok, ceny platyny, palladu i rodu konsekwentnie rosły ku uciesze wszystkich, którzy trudnią się skupem katalizatorów. Sytuacja była wręcz idealna do sprzedaży zebranego materiału, do czego zawsze gorąco Was namawialiśmy. Szczyt cenowy, metale te osiągnęły początkiem roku. Platyna w styczniu, zaś pallad i rod w połowie lutego. W najbardziej gorącym momencie, uncja platyny przekraczała 1 000 USD, pallad osiągnął zaskakująco wysoką  wartość – 2 789 USD/uncję, a rod zawrotne 11 500 USD/uncję.

To sprawiło, że ceny katalizatorów zawierających duże ilości palladu i bijącego rekordy rodu, rosły w mgnieniu oka.  Z każdym dniem obserwowaliście coraz wyższe ceny, napędzane przez dynamiczną sytuację giełdową.

Niestety, sytuacja drastycznie się zmieniła. Widać to na wykresach notowań z ostatniego roku. Ceny ze stycznia i lutego odeszły w przeszłość.

Wykres notowań platyny w ostatnim roku, źródło : bankier.pl
Wykres notowań palladu w ostatnim roku, źródło: bankier.pl
Wykres notować rodu w ostatnim roku, źródło: kitco.com

Sytuacja jaka obecnie ma miejsce na rynku metali szlachetnych, wielu skupującym przypomina kryzys, jaki sami obserwowaliśmy na jesieni 2008 roku.

Notowania pierwiastków, które decydują o wartości katalizatorów spadają na łeb na szyję. Spadek notuje także złoto i srebro, które zawsze stanowiły dobrą lokatę pieniędzy.

Tylko w ciągu ostatnich 3 tygodni, uncja palladu straciła 820 USD (spadek o 32%), osiągając najniższą od 2002 roku cenę, a platyny 279 USD (spadek o prawie 29%).

Rod, który 11 marca wart był 11 500 USD/uncję, teraz kosztuje 2 000 USD/uncję! Oznacza to prawie 83%-ową stratę wartości.

Niestety pociąga to za sobą wiele przykrych konsekwencji. Jedną z nich jest drastyczny spadek cen katalizatorów, które zawierają jego duże ilości. Jest to naturalne następstwo, na które nie mamy wpływu.

Niezwykle trudna sytuacja na giełdzie, której jesteśmy świadkami to pokłosie zniżkujących cen kontraktów terminowych na złoto i inne pierwiastki szlachetne. Inwestorzy sprzedają swoje aktywa by zachować płynność finansową i nie narazić się na straty. Mamy do czynienia z masową wyprzedażą.

Jak w praktyce przekładają się spadki w notowaniach platyny, palladu i rodu na ceny katalizatorów? Najlepiej zobrazują to przykłady modeli, które dobrze znacie. Prezentowaliśmy je na naszym fanpage’u dokładnie miesiąc temu. Jak zmieniły się ich ceny przez ostatnich 30 dni?

Poniższe ilustracje mówią niestety same za siebie….

Różnice w cenach widać gołym okiem.

Jak radzą sobie nasi Kontrahenci?

Właściwie są dwie strategie. Jedni zatrzymują materiał, by przeczekać gorszy okres. Większość jednak nie podejmuje ryzyka, że sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy lub co gorsza, utrzyma przez dłuższy czas. Ciężko powiedzieć kiedy ceny wrócą do poziomu z poprzednich tygodni i czy w ogóle…  Warto mieć to na uwadze planując dalszą strategię działań.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Partnerami w sprawie wycen detalicznych. Udostępnią Państwu możliwość wyceny poprzez aktywację konta z Catalogu.

W sprawach dostaw hurtowych (powyżej 150 sztuk), prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio z nami:

Dariusz- +48 604 611 917

Rafał – +48 730 016 017

Jesteśmy do usług. Trzymajcie się zdrowo w tym szczególnym czasie!